آیین‌نامه نخستین دوره جشنواره جهانی تولیدات مرتبط با اربعین

بسمه تعالی
فراخوان و مقررات اولین جشنواره جهانی اربعین – 1399

 
امور بین الملل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی با هدف پاسداشت اربعین و راهپیمایی عظیم حسینی، و به منظور حفظ و اشاعه آثار تصویری، صوتی و عکس، با موضوع راهپیمایی اربعین، اولین جشنواره جهانی اربعین را به صورت آنلاین از تاریخ 29 دی ماه تا 3 بهمن ماه 1399 برگزار می کند.
اهداف :
- بازنمایی و تبیین راهپیمایی عظیم اربعین و فرهنگ عاشورا با نمایش جهانی بودن این رویداد حماسی.
- اشاعه فرهنگ اربعین با توجه به مردمی بودن آن و آشنا سازی جهانیان برای رسیدن به وحدت بشری با عنایت به نمایش وحدت و یکپارچگی بزرگ حاصل از جریان راهپیمایی اربعین.
- کشف استعدادها و توانمندیها و انتقال تجارب هنرمندان اعم از تولید کنندگان آثار تصویری، صوتی و عکس در عرصه های داخلی و بین المللی .
- ایجاد فضایی مناسب برای تبادل اندیشه ها و آموخته ها از طریق گردآوری و عرضه هدفمند آثار داخلی و خارجی.
- معرفی آثار تولیدی فاخر با موضوع اربعین و عاشورا در عرصه های داخلی و بین المللی با هدف نهادینه سازی فرهنگ اربعین در جهان.
محورهای موضوعی:
- فلسفه اربعین
- اربعین در امتداد عاشورا
- اربعین نماد استقامت ، ایثار و تداوم راه شهدا
- راهپیمایی اربعین نماد وحدت و اقتدار اسلامی در بین ملت ها و ادیان مختلف
- نقش الگویی فرهنگ عاشورایی برای کودکان و جوانان
- موکبهای اربعینی، آیینه تمام نمای مودت و دوستی و از خود گذشتگی
- حضور بانوان و جلوه های عفاف و حجاب در حماسه راهپیمایی اربعین
- کرونا، اعتقادات و مناسک دینی مردم ( استمرار و پایندگی راهپیمایی حماسی اربعین)
بخشهای جشنواره:

بخش مسابقه ملی ( سال تولید آثار از 1395 به بعد ): 
  
الف – آثار تصویری
- فیلم مستند (حداکثر30 دقیقه )
- گزارش های خبری ( 5-8 دقیقه)
- نماهنگ (حداکثر5 دقیقه)
- فیلم های موبایلی (حداکثر 10 دقیقه)

ب – آثار صوتی
محتواهای صوتی شامل:
- شعر و واگویه (2-5 دقیقه)
- نغمه های عاشورایی (2-5 دقیقه)
- گزارش های خبری (6 - 3 دقیقه)
- مستند رادیویی (15-30 دقیقه)
- نمایش رادیویی (30 – 15 دقیقه)
- برنامه های ترکیبی ( حداکثر45 دقیقه)

ج – عکس
- تک عکس
- مجموعه عکس

بخش مسابقه بین الملل ( سال تولید آثار از 2017 به بعد) :

الف – آثار تصویری
- فیلم مستند (حداکثر30 دقیقه )
- گزارش های خبری ( 5-8 دقیقه)
- نماهنگ (حداکثر5 دقیقه)
- فیلم های موبایلی ( حداکثر 10 دقیقه)

ب – آثار صوتی
محتواهای صوتی شامل:
- شعر و واگویه (2-5 دقیقه)
- نغمه های عاشورایی (2-5 دقیقه)
- گزارش های خبری (6 - 3 دقیقه)
- مستند رادیویی (15-30 دقیقه)
- نمایش رادیویی (30 – 15 دقیقه)
- برنامه های ترکیبی ( حداکثر45 دقیقه)

ج – عکس
- تک عکس
- مجموعه عکس 


مقررات عمومی و ضوابط شرکت در جشنواره (آثار تصویری ، صوتی و عکس)
1- شرکت در جشنواره برای همه‌ فیلم‌سازان، شبکه های تلویزیونی، شبکه های رادیویی ، نهادها ، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی و عموم مردم آزاد است .
2- ثبت‌نام و ارسال آثار در جشنواره تنها به شیوۀ اینترنتی امکان‌پذیر است بنابراین لازم است درخواست‌کنندگان با مراجعه به سامانه جشنواره به آدرس www.arbaeenipf.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل، و سپس فایل اثر را بارگذاری (آپلود) نمایند. نیازی به ارسال پستی آثار روی لوح فشرده نیست.
3- حجم فایل بارگذاری شده در سایت برای آثار تصویری می‌بایست حداکثر 100 مگابایت باشد.
4- در هنگام ثبت اثر، به موضوع و مدت زمان اعلام شده برای هریک از آثار بخش های مسابقه ملی و بین الملل توجه شود، درغیر اینصورت و پس از ثبت اثر در دبیرخانه، امکان تغییر بخش، میسر نخواهد بود.
5- دبیرخانه جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال بارگذاری نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کنندگان را ندارد.
6- به تقاضای شرکت آثاری که مشخصات و مدارک آن و بارگذاری اثر، ناقص بوده و یا ایراد فنی داشته باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
7-کلیه فیلم های مستند ،گزارش های خبری، نماهنگ و فیلم های موبایلی که به بخش مسابقه راه می‌یابند، باید دارای نسخه زیرنویس انگلیسی باشند. در غیر اینصورت امکان حضور در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره را نخواهند داشت.
8- شرکت کنندگان در خصوص آثار تصویری می بایست آنونسی که حداکثر 1 دقیقه باشد را به همراه پوستر اثر، هنگام ثبت نام از طریق سایت ، بارگذاری کنند.
7- پس از ثبت آثار در دبیرخانه الکترونیکی جشنواره، امکان خارج کردن آن‌ها از جشنواره وجود ندارد.
8- نسخه‌ای از آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره، به منظور تشکیل بانک اطلاعاتی آثار اربعینی، در آرشیو دبیرخانه جشنواره نگهداری خواهد شد.
9- ستاد جشنواره مجاز به استفاده‌ی 1 تا 3 دقیقه از آثار منتخب جشنواره برای موارد تبلیغی و اطلاع‌رسانی است.
10- در صورت تخصیص جایزه جشنواره در یک رشته به بیش از یک نفر، جایزه نقدی بطور مشترک اهدا می‌شود.
11- ستاد جشنواره مجاز به نمایش غیرانتفاعی فیلم‌های برگزیده در برنامه‌های فرهنگی مرتبط با جشنواره جهانی اربعین خواهد بود.
12-در صورت صلاحدید جشنواره، کلیه آثار پذیرفته‌شده به شکل برخط (آنلاین) از طریق پلتفرم جشنواره به نمایش درمی‌آید.
13-در هنگام ثبت نام اسامی کارگردانان مشترک یک اثر و سایر مشخصات آنها بصورت کامل و با فاصله - خط تیره- آورده شوند. 14- تهیه‌کننده اثر مسئول پاسخگویی به هر گونه ادعا در زمینه حقوق مادی، معنوی و شهروندی اشخاص بوده و جشنواره مسئولیتی در این خصوص ندارد.  
15- فرم تقاضای شرکت در جشنواره می بایستی توسط تهیه کننده و یا نماینده ایشان تکمیل شود، هر‌گونه مسئولیت درخصوص مسائل تبلیغی و حقوقی فیلم که بر مبنای اطلاعات فرم صورت می‌گیرد، به‌عهده تکمیل کنندگان فرم است.
16- آثاری که از استانداردهای فنی لازم برخوردار نباشند، به تشخیص دبیرخانه جشنواره از بخش مسابقه حذف می‌شوند.
17- در آثار ارسالی باید از هر گونه تبلیغات در تیتراژ ابتدایی و پایانی خودداری شود.
18 - در مورد مجموعه های ارسالی لازم است برای هر قسمت ثبت نام جداگانه انجام گرفته و کدرهگیری مستقل دریافت شود. هرصاحب اثر می تواند حداکثر سه قسمت از مجموعه را ثبت نام کند.  
19-در صورتی که صاحب اثر ایرانی مایل به شرکت دادن اثر خود در بخش مسابقه بین الملل است، می بایست در فرم ثبت نام ،گزینه " قابل شرکت در بخش مسابقه بین الملل می باشد " را انتخاب کند. همچنین بنا به صلاحدید، دبیر جشنواره می تواند برخی از آثار مناسب ثبت نام شده را، برای شرکت در بخش مسابقه بین الملل معرفی کند.
20- تکمیل به شکل برخط (آنلاین) فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه مقررات اعلام شده است. و در صورت بروز هر گونه دعوی حقوقی ، دبیرخانه جشنواره هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
21- قبل از ورود به داوری، هیئت انتخاب در هر بخش، آثار ارسالی را بررسی خواهند کرد و در صورت تشخیص ،آثاری که به لحاظ فنی و موضوعی با سرفصل های جشنواره منطبق نباشند از مسابقه کنار گذاشته خواهند شد.
22- به تمامی آثار راه یافته به جشنواره گواهی شرکت در جشنواره اهداء خواهد شد.
23- حق تفسیر و رفع ابهام از مفاد مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در مقررات و تغییر در بعضی از قوانین، در اختیار دبیر جشنواره می باشد.

قوانین و مقررات بخش مسابقه ملی و مسابقه بین الملل:
- کلیه آثار ارسالی اعم از آثار تصویری، صوتی و عکس که تاریخ تولید آنها از سال 1395 (2017) تا کنون می باشد قابلیت پذیرش در جشنواره را دارند و حضور در سایر جشنواره ها مانع از پذیرش آنها نیست.

قوانین و مقررات خاص بخش مسابقه آثار صوتی:
1- متقاضیان شرکت در بخش مسابقه آثار صوتی، برای ثبت آثار خود (در قالب شعر و واگویه ، نغمه های عاشورایی ، گزارش های خبری ، مستند رادیویی ، نمایش رادیویی و برنامه های ترکیبی) ، لازم است با مراجعه به سامانه جشنواره به آدرس www.arbaeenipf.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل و سپس فایل اثر را بارگذاری (آپلود) کنند.
2- هر شرکت کننده می تواند حداکثر 3 اثر را در دبیرخانه الکترونیکی جشنواره ثبت نماید. در صورت برگزیده شدن در چند بخش تنها یک اثر می تواند در بخش رقابتی شرکت کند.

قوانین و مقررات بخش مسابقه عکس:
1- شرکت در جشنواره برای تمام گروه های سنی و همه‌ عکاسان اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است . 
2- ثبت ‌نام و ارسال آثار در جشنواره تنها به شیوۀ اینترنتی امکان‌پذیر است بنابراین لازم است درخواست‌کنندگان با مراجعه به سامانه جشنواره به آدرس  www.arbaeenipf.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و سپس فایل اثر را بارگذاری (آپلود) نمایند. نیازی به ارسال پستی آثار روی لوح فشرده و یا پرینت و چاپ اثر نیست. 
3- هر شرکت کننده می تواند تا حداکثر 8 تک عکس‌ و یا 1 مجموعه عکس (شامل 4 تا 6 عکس) را که از سال 1395 (2017) تا کنون عکاسی کرده و منطبق با موضوع جشنواره است ثبت نام و ارائه کند.
4- هیچ گونه منعی برای ارسال عکس هایی که در رسانه ها و یا جشنواره های دیگر شرکت و یا منتشر شده اند وجود ندارد.
5- شرکت کنندگان پس از ثبت اثر در دبیرخانه الکترونیکی، امکان خارج کردن آن از جشنواره را نخواهند داشت.
6- از نظر برگزار کننده، تکمیل کننده فرم تقاضای شرکت در دبیرخانه الکترونیکی جشنواره، به عنوان صاحب اثرشناخته شده و اگر غیر از آن باشد، مسئولیتی متوجه برگزارکننده جشنواره نخواهد بود و صاحب عکس باید از طرق مجاری قانونی اقدام نماید. در این صورت عکس از مسابقه خارج شده و موضوع بطور رسمی اعلام خواهد شد.
7- به کارگیری نرم افزارهای ویرایش عکس نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف ابعاد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، کنترل درجه اشباع، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.
8- در این جشنواره رقابت به صورت مجزا در دو بخش حرفه ای و آماتوری صورت می‌گیرد.
9- هر عکاس می‌‌تواند تنها در یکی از بخش ها ی حرفه ای یا آمانوری شرکت کند.
10- هر عکس باید دارای اطلاعات مربوط به زمان و مکان و موضوع باشد.
11- عکس‌های ارسالی می‌‌توانند با انواع دوربین های تک لنزی انعکاسی (Digital SLR)، دیجیتال و موبایل به صورت رنگی یا مونوکروم عکاسی شده باشند، اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه: ضلع بزرگ آن حداقل (Pixel1500) در عکس‌های افقی (Width =1500 Pixel) در عکس‌های عمودی (Height =1500 pixel) بوده. و حجم فایل از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. درصورت عدم رعایت استاندارد های ذکر شده برای ارسال آثار، دبیرخانه آثار مذکور را از فرآیند بررسی و انتخاب خارج خواهد کرد.
توجه: رزولوشن(dpi) عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال کنید.
12- قبل از ورود به داوری، هیئت انتخاب، عکس های دریافتی را بررسی خواهند کرد و عکس هایی که به لحاظ فنی و موضوعی با سرفصل های جشنواره منطبق نباشند از مسابقه کنار گذاشته خواهند شد.
13- داوری عکس های حرفه ای و آماتوری به صورت جداگانه انجام می شود.
14- پس از انتخاب آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس درخواست خواهد شد. بدیهی است عدم تحویل فایل بزرگ در مهلت مقرر، نام عکاس از فهرست پذیرفته شدگان، نمایشگاه و کتاب حذف خواهد شد.
15- دبیر خانه جشنواره حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای اطلاع رسانی و سایر مصارف فرهنگی در چهارچوب جشنواره خواهد داشت.
16- آثار راه یافته به بخش مسابقه، بصورت دیجیتال و در فضای مجازی منتشر خواهد شد.
17- شرکت کننده در جشنواره و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در مورد مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
18- در صورتی که صاحب اثر ایرانی مایل به شرکت دادن اثر خود در بخش مسابقه بین الملل می باشد می بایست در فرم ثبت نام گزینه " قابل شرکت در بخش مسابقه بین الملل می باشد " را انتخاب کند. همچنین بنا به صلاحدید، دبیر جشنواره می تواند برخی از آثار مناسب ثبت نام شده را، برای شرکت در بخش مسابقه بین الملل معرفی کند.
19- تکمیل به شکل برخط (آنلاین) فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه مقررات اعلام شده است. و در صورت بروز هر گونه دعوی حقوقی ، دبیرخانه جشنواره هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
20- به تمامی آثار راه یافته به جشنواره گواهی شرکت در جشنواره اهداء خواهد شد.
21- حق تفسیر و رفع ابهام از مفاد مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در مقررات و تغییر در بعضی از قوانین، در اختیار دبیر جشنواره می باشد.

انتخاب و داوری آثار :
- انتخاب و داوری آثار توسط اساتید ، فعالان و کارشناسان حوزه تولید فیلم مستند، برنامه سازی رادیو و تلویزیون ، نماهنگ و عکاسی انجام می شود.
- اسامی اعضای هیئت انتخاب و داوری در هر بخش از طریق سایت جشنواره و رسانه های خبری اطلاع رسانی می شود.

گاه شمار جشنواره :
تاریخ شروع ثبت نام و بارگذاری آثاردر سایت : 1399/09/04
تاریخ پایان ثبت نام و بارگذاری آثار : 1399/09/19
(بروزرسانی: به دلیل استقبال زیاد و تقاضای علاقمندان مهلت ارسال آثار تا تاریخ 1399/09/30 تمدید شد)

اعلام اسامی آثار منتخب جشنواره: نیمه دوم آذر‌ماه 1399
(بروزرسانی: اعلام اسامی آثار منتخب دو هفته بعد از پایان دریافت آثار)

زمان برگزاری جشنواره و نمایش آثار: از 29 دی ماه تا 3 بهمن ماه 1399
مراسم اختتامیه: 2 بهمن ماه 1399
(بروزرسانی: 8 بهمن ماه 1399)
نشانی دبیرخانه جشنواره : تهران، خیابان ولیعصر، ساختمان  اداری جام جم، طبقه 9، دبیرخانه جشنواره بین المللی تولیدات اربعین
تلفن دبیرخانه : 22167129
روابط عمومی : 22167129
وبسایت جشنواره : www.Arbaeenipf.ir
پایگاه خبری تحلیلی جشنواره : www.Arbaeenipf.ir
ایمیل: info@arbaeenipf.ir